18.04.2022

Domowy magazyn energii – oszczędzaj na fotowoltaice jeszcze więcej!

Słyszałeś o tym, że fotowoltaika stała się mniej opłacalna po ostatnich zmianach w ustawie o OZE? Wcale nie musi tak być! Nadal możesz zapewnić sobie oszczędność w bilansowaniu energii nawet na poziomie 92%. Sekret sukcesu jest bardzo prosty: to domowy magazyn energii. Zobacz, co to za urządzenie i jakie korzyści możesz czerpać z jego zastosowania. Oto najważniejsze informacje.

Domowy magazyn energii – po co jest potrzebny?

Aby zrozumieć, czym jest domowy magazyn energii, warto dowiedzieć się, jak działa fotowoltaika. W tym kontekście najważniejsza informacja jest taka: panele fotowoltaiczne produkują prąd w nierównomierny sposób, a jego ilość zmienia się wraz z porą roku. Dokładniej mówiąc: wraz z liczbą godzin słonecznych w ciągu dnia.

Liczba godzin słonecznych w Polsce jest uzależniona od pory roku. Wiosną i latem słońce świeci nawet przez kilkanaście godzin dziennie, ale już w środku zimy – tylko kilka. Ten problem został rozwiązany przez takie zwymiarowanie instalacji PV, aby wiosną i latem produkowała więcej energii niż wynika to z bieżących potrzeb, oraz odpowiednie wykorzystanie nadprogramowych kilowatogodzin.

„Czysta” instalacja fotowoltaiczna nie ma możliwości przechowywania prądu. Musi on być zużywany na bieżąco, inaczej przepada. Jeszcze do niedawna najprostszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem było magazynowanie nadwyżek prądu w sieci i ich odbiór z 20-30% straty w ramach wymiany barterowej.

Problem jednak w tym, że polska infrastruktura energetyczna nie jest przygotowana na tak dużą ilość energii wprowadzanej do sieci z mikroinstalacji – zwłaszcza w sytuacji bardzo dynamicznego rozwoju fotowoltaiki. Dlatego system rozliczeń dla prosumentów uległ zmianie, a obecnie są promowane rozwiązania, które pozwalają kumulować nadwyżki energii samodzielnie, bez ich wysyłania do zakładu energetycznego.

Jedną z takich technologii jest właśnie domowy magazyn energii.

Czytaj więcej: Jaki magazyn energii do fotowoltaiki wybrać?

Co to jest domowy magazyn energii?

Domowy magazyn energii jest urządzeniem, które można porównać do powerbanku. Podobnie jak akcesorium stosowane do „awaryjnego” ładowania telefonu, służy do gromadzenia własnych zapasów energii elektrycznej z fotowoltaiki. Prąd, który przechowujesz w „baterii domowej”, możesz wykorzystać do zasilenia budynku np. po zmroku, zwiększając tym samym swoje oszczędności wynikające z montażu paneli fotowoltaicznej.

Domowy magazyn energii:

  • zwiększa Twoje bezpieczeństwo energetyczne – jeżeli w instalacji pracuje inwerter o odpowiednich parametrach (hybrydowy), w sytuacji, kiedy dojdzie do odcięcia prądu z sieci, Ty możesz się przełączyć na zasilanie awaryjne,
  • podnosi niezależność energetyczną – gromadzisz własne zapasy darmowego, zielonego prądu, więc w mniejszym zasięgu polegasz na zasobach konwencjonalnych,
  • pozwala jeszcze bardziej zwiększyć oszczędności przy bilansowaniu energii – nawet do 92%.  A to oznacza, że Twoje rachunki za prąd z sieci będą znikome.

To jednak nie koniec! Już w 2023 roku jest planowane wprowadzenie systemu „sieci społecznej” wymiany prądu. Oznacza to, że możliwa stanie się „wymiana prądu” z sąsiadami, oczywiście na korzystnych warunkach i właściwie z pominięciem sieci. Mając domowy magazyn prądu, możesz stać się częścią tego projektu.

Warto też wspomnieć, że na magazyn energii można uzyskać do 7 500 zł dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 4.0. Dotacja będzie przysługiwać także osobom, które już otrzymały wsparcie na montaż paneli i zdecydują się na przejście na net billing.

Bateria DomowaÔ NAATU – pierwszy polski domowy magazyn energii

Zastanawiasz się, jaki domowy magazyn energii będzie najlepszym rozwiązaniem? Eksperci evoENERGY stawiają na Baterię DomowąÔ NAATU. To polski magazyn energii, który łączy wszystkie pożądane cechy.

To urządzenie:

  • wyróżnia się eleganckim, minimalistycznym designem – dlatego świetnie wygląda nie tylko umieszczone w pomieszczeniu technicznym obok inwertera, ale również np. na zewnątrz budynku (magazyn jest w pełni wodoszczelny);
  • ma rekordowo niską wagę jak na magazyn energii – to tylko 108 kg, przy pojemności użytkowej 14 kWh, co jest bardzo dobrym stosunkiem masy do możliwości baterii,
  • jest objęte aż 12-letnią gwarancją, co jest najlepszym dowodem jego niezawodności,
  • wyróżnia się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa – potwierdzają to certyfikaty UL 1642 i UL 62133 przyznane na moduły bateryjne NMC BMZ, które stanowią najważniejszy element konstrukcji magazynu;
  • jest bardzo wygodne do monitorowania – jego pracę i poziom naładowania baterii możesz prześledzić przy pomocy prostej w obsłudze aplikacji na smartfona.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat Baterii DomowejÔ oraz poznać wysokość inwestycji w instalację fotowoltaiczną z tym urządzeniem, skontaktuj się z nami. Otrzymasz pełne informacje, które pozwolą Ci podjąć świadomą decyzję!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach