26.04.2022
Trwa boom na pompy ciepła. Przybywa osób, które są zainteresowane inwestycją w tę technologię OZE. Same urządzenia są chwalone za niski poziom awaryjności. Trzeba jednak mieć świadomość, że nawet najlepszy sprzęt może ulec uszkodzeniu. Jakie są najczęstsze awarie pompy ciepła i co ma wpływ na ich powstanie? Wyjaśniamy.
Jak często psują się pompy ciepła?
Poziom awaryjności pomp ciepła jest bardzo niski. Wynika to m.in. ze stosunkowo prostej budowy takiego urządzenia. W największym uproszczeniu składa się ono z:
Taka konstrukcja sprzyja bezawaryjnej pracy nawet przez wiele lat. Dzieje się tak jednak pod warunkiem, że instalacja pompy ciepła została wykonana poprawnie, z należytą starannością i w oparciu o sprawdzone komponenty.
Nasze doświadczenie wskazuje na to, że problemy z pompą ciepła najczęściej wynikają z pójścia przez inwestora „na skróty” i szukania pozornych oszczędności. Tymczasem ta instalacja to rozwiązanie na lata, w związku z czym warto zainwestować w wysoką jakość.
Czytaj też: 5 mitów na temat pomp ciepła
Co może się zepsuć w pompie ciepła?
Zastanawiasz się, jakie problemy dotyczące pomp ciepła pojawiają się najczęściej? Oto one.
Problemy ze sprężarką
Sprężarka, a więc serce pompy ciepła, to element najbardziej narażony na awarie. Może dojść np. do zatarcia sprężarki, uszkodzenia jej silnika przez kwas czy zalania przez czynnik chłodzący, a także problemów ze stabilnością napięcia tego komponentu.
Z czego wynikają te problemy? Najczęściej jest to efekt błędów na etapie projektowania instalacji pompy ciepła lub jej montażu. Może dojść np. do:
Awarie powiązane z dolnym źródłem ciepła
To problem, który pojawia się przede wszystkim przy gruntowych pompach ciepła. Ich uruchomienie wymaga wykonania pionowego lub poziomego kolektora, z którego będzie „pobierana” energia termiczna. Niewłaściwie przeprowadzony odwiert – np. zbyt płytki czy mający nieodpowiednią średnicę – może się przełożyć na znacznie mniejsze osiągi urządzenia niż wynika ze specyfikacji urządzenia.
Zapowietrzenie instalacji
Do zapowietrzenia instalacji może dojść w wyniku błędów montażowych. W efekcie może to doprowadzić do znacznego spadku wydajności pompy, jak również do podwyższenia lub spadku ciśnienia czynnika chłodniczego.
Na tym lista problemów z pompami ciepła się nie kończy, jednak te powyższe pojawiają się najczęściej. Jak widzisz, są one przede wszystkim wynikiem nieprawidłowo dobranej instalacji. To pokazuje, jak ważne jest podjęcie współpracy z doświadczonym partnerem na rynku technologii energetyki odnawialnej.
Zależy Ci na tym, aby wyważyć między dobrą cen systemu PV a jego niezawodnym działaniem, które przyniesie oszczędności na ogrzewaniu? Skontaktuj się z naszym zespołem. Pomożemy Ci dobrać odpowiedni sprzęt i przeprowadzimy przez proces jego montażu od A do Z!
06.02.2023
31.01.2023
29.04.2022