26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

Trwa boom na pompy ciepła. Przybywa osób, które są zainteresowane inwestycją w tę technologię OZE. Same urządzenia są chwalone za niski poziom awaryjności. Trzeba jednak mieć świadomość, że nawet najlepszy sprzęt może ulec uszkodzeniu. Jakie są najczęstsze awarie pompy ciepła i co ma wpływ na ich powstanie? Wyjaśniamy.

Jak często psują się pompy ciepła?

Poziom awaryjności pomp ciepła jest bardzo niski. Wynika to m.in. ze stosunkowo prostej budowy takiego urządzenia. W największym uproszczeniu składa się ono z:

  • przyłącza dolnego źródła (czyli miejsca, z którego jest pobierana odnawialna energia cieplna),
  • przewodów, którymi płynie czynnik chłodniczy (przenoszący tę energię),
  • sprężarki, gdzie dochodzi do odparowania czynnika chłodniczego i poddania go działaniu wysokiego ciśnienia,
  • przyłącza do górnego źródła ciepła – a więc docelowego systemu ogrzewania budynku i, najczęściej, również podgrzewu c.w.u.

Taka konstrukcja sprzyja bezawaryjnej pracy nawet przez wiele lat. Dzieje się tak jednak pod warunkiem, że instalacja pompy ciepła została wykonana poprawnie, z należytą starannością i w oparciu o sprawdzone komponenty.

Nasze doświadczenie wskazuje na to, że problemy z pompą ciepła najczęściej wynikają z pójścia przez inwestora „na skróty” i szukania pozornych oszczędności. Tymczasem ta instalacja to rozwiązanie na lata, w związku z czym warto zainwestować w wysoką jakość.

Czytaj też: 5 mitów na temat pomp ciepła

Co może się zepsuć w pompie ciepła?

Zastanawiasz się, jakie problemy dotyczące pomp ciepła pojawiają się najczęściej? Oto one.

 Problemy ze sprężarką

Sprężarka, a więc serce pompy ciepła, to element najbardziej narażony na awarie. Może dojść np. do zatarcia sprężarki, uszkodzenia jej silnika przez kwas czy zalania przez czynnik chłodzący, a także problemów ze stabilnością napięcia tego komponentu.

Z czego wynikają te problemy? Najczęściej jest to efekt błędów na etapie projektowania instalacji pompy ciepła lub jej montażu. Może dojść np. do:

  • dobrania za małej lub za dużej mocy pompy ciepła, co będzie powodowało jej nieustanne włączanie/wyłączanie się, a w efekcie przyspieszy zużycie jej elementów,
  • zastosowania nieodpowiednich narzędzi montażowych przez serwisantów, co będzie skutkowało np. zanieczyszczeniem wnętrza pompy opiłkami miedzianymi,
  • dobór urządzenia niekompatybilnego z polskimi parametrami sieci – to częsty problem w sytuacji, gdy samodzielnie sprowadzasz pompę ciepła z zagranicy, bez sprawdzenia specyfikacji technicznej.

Awarie powiązane z dolnym źródłem ciepła

To problem, który pojawia się przede wszystkim przy gruntowych pompach ciepła. Ich uruchomienie wymaga wykonania pionowego lub poziomego kolektora, z którego będzie „pobierana” energia termiczna. Niewłaściwie przeprowadzony odwiert – np. zbyt płytki czy mający nieodpowiednią średnicę – może się przełożyć na znacznie mniejsze osiągi urządzenia niż wynika ze specyfikacji urządzenia.

Zapowietrzenie instalacji

Do zapowietrzenia instalacji może dojść w wyniku błędów montażowych. W efekcie może to doprowadzić do znacznego spadku wydajności pompy, jak również do podwyższenia lub spadku ciśnienia czynnika chłodniczego.

Na tym lista problemów z pompami ciepła się nie kończy, jednak te powyższe pojawiają się najczęściej. Jak widzisz, są one przede wszystkim wynikiem nieprawidłowo dobranej instalacji. To pokazuje, jak ważne jest podjęcie współpracy z doświadczonym partnerem na rynku technologii energetyki odnawialnej.

Zależy Ci na tym, aby wyważyć między dobrą cen systemu PV a jego niezawodnym działaniem, które przyniesie oszczędności na ogrzewaniu? Skontaktuj się z naszym zespołem. Pomożemy Ci dobrać odpowiedni sprzęt i przeprowadzimy przez proces jego montażu od A do Z!

Warto sprawdzić:

06.04.2023

Audyt energetyczny „CZYSTE POWIETRZE” – po co wykonywać i ile to kosztuje?

06.04.2023

Świadectwa energetyczne – sprawdź czy musisz wykonać?

06.04.2023

Mój Prąd 5.0 – na co i ile dofinansowania można otrzymać?

09.02.2023

Grant OZE – dofinansowanie 50% dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na OZE

08.02.2023

Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze. Ile kosztuje?

06.02.2023

Dofinansowanie Mój Prąd 4.0 tylko do 31.03.2023!

31.01.2023

Czyste Powietrze 3.0 – pozyskaj nawet 136 200zł dofinansowania