09.08.2021

Jak zwiększyć autokonsumpcję z fotowoltaiki?

Dotychczas jedną z największych korzyści dla prosumentów inwestujących w fotowoltaikę była możliwość preferencyjnego rozliczania nadwyżek prądu na zasadach net-meteringu. Problem w tym, że na przyszły rok zostały zapowiedziane rewolucyjne zmiany w tych zasadach i… na ten moment nie jest jasne, jaki kształt one przybiorą. Czy to oznacza, że instalacje PV przestają być aż tak opłacalna? Oczywiście nie! Warto jednak przyjrzeć się bliżej możliwościom związanym ze zwiększeniem autokonsumpcji z fotowoltaiki. Zobacz, na czym to polega.

Dlaczego temat autokonsumpcji z fotowoltaiki jest w ogóle ważny?

Aby zrozumieć temat autokonsumpcji z fotowoltaiki, warto na początek przypomnieć, jak działają systemy solarne. Jak zapewne wiesz, ich wydajność jest uzależniona w największym stopniu od tego, jak dużo promieni słonecznych pada na ogniwa krzemowe. Wiosną i latem godzin słonecznych jest znacznie więcej niż jesienią niż zimą. A to oznacza, że funkcjonowanie systemu PV nie jest „równomierne”.

Zasadniczo, dobrze zwymiarowana instalacja fotowoltaiczna:

  • wiosną i latem produkuje energię z dużą nadwyżką,
  • jesienią i zimą wytwarza mniej prądu niż wynosi bieżące zapotrzebowanie.

To jednak obecnie nie problem, ponieważ prosumenckie instalacje PV w Polsce są przyłączone do sieci elektroenergetycznej. Dwukierunkowy licznik prądu, który jest montowany przy uruchomieniu paneli słonecznych, pozwala nie tylko na odbiór elektryczności z sieci, ale też na wysyłanie jej w celu zmagazynowania na przyszłe potrzeby.

Net-metering: korzystny, ale nie bezpłatny

Opisane powyżej rozwiązanie w dużym stopniu rozwiązuje problem związany z nierównomierną pracą instalacji PV w skali roku. Nadprogramowy prąd wytworzony wiosną i latem trafia do magazynu w sieci, a np. jesienią i zimą prosument może odebrać swoją energię – tak, by nie musiał dopłacać do rachunków za prąd.

Jednak nawet opisana powyżej zasada net-meteringu nie oznacza, że magazynowanie energii w sieci odbywa się zupełnie bezpłatnie. Choć rozliczanie przesyłanego do ZE prądu odbywa się bezgotówkowo i nie są z tego tytułu naliczane dodatkowe opłaty, nie odzyskujesz 100% energii, którą wysyłasz. Dokładniej wygląda to następująco:

  • jeżeli Twoja instalacja PV ma moc do 10 kWp, za każdą przesłaną nadprogramową 1 kWh otrzymujesz zwrot w wysokości 0,8 kWh – oznacza to 20% straty energii,
  • jeśli system fotowoltaiczny ma moc między 10 a 50 kWp (co jest typowe przede wszystkim dla prosumentów, którzy prowadzą gospodarstwa rolne lub firmy), z każdej wysłanej 1 kWh tracisz 30%, ponieważ sieć oddaje Ci tylko (i aż) 0,7 kWh.

Warto przy tym pamiętać, że na rozliczenie nadwyżek masz czas do końca roku rozliczeniowego. Jeżeli więc nie zmieścisz się w tym czasie, nadprogramowa energia „przepada”.

Chociaż więc w ogólnym ujęciu system net-meteringu niesie za sobą wiele korzyści i pozwala znacząco ograniczyć straty prądu wytworzonego przez panele słoneczne, nie jest idealny. Jest jednak rozwiązanie, które może pomóc Ci jeszcze lepiej wykorzystać prąd z systemu PV. Chodzi o zwiększenie autokonsumpcji z fotowoltaiki.

Autokonsumpcja z fotowoltaiki – co to jest?

Autokonsumpcja z fotowoltaiki to, mówiąc najprościej, bieżące wykorzystanie energii, którą wytwarzają panele PV w jak najbardziej efektywny sposób. Pamiętaj: system PV sam z siebie nie jest zdolny do magazynowania wyprodukowanego prądu. Jeśli nie jest on od razu wykorzystany, po prostu przepada.

Chcesz uniknąć strat oraz ograniczyć do minimum wysyłkę energii do magazynu w sieci? Jest na to wiele skutecznych sposobów.

Sposoby na zwiększenie autokonsumpcji z fotowoltaiki

Jak podnieść bieżące zużycie energii, aby miało to realny sens i przyniosło oszczędności finansowe? Oto kilka rozwiązań, po które można sięgnąć.

  1. Magazyn energii

To urządzenie działające na zasadzie podobnej do powerbanku do telefonu – akumuluje energię elektryczną do późniejszego wykorzystania – na przykład w godzinach nocnych, gdy fotowoltaika nie produkuje prądu. Można z niego skorzystać, o ile inwerter, będący sercem systemu PV, jest kompatybilny z taką technologią. Ma to miejsce w instalacjach hybrydowych.

Obecnie korzysta się przede wszystkim z dwóch typów magazynów:

  • termicznych, które pozwalają na wykorzystanie energii z fotowoltaiki do podgrzewu ciepłej wody użytkowej, a nawet zasilania systemu ogrzewania budynku,
  • energii – zgodnie z nazwą, kumulują one prąd elektryczny, który może być wykorzystany do zasilania urządzeń i instalacji w budynku.

Warto przy tym pamiętać, że inwestycja w magazyn energii to dodatkowy wydatek, który jednak w długofalowej perspektywie może się zwrócić i jeszcze bardziej zwiększa Twoją niezależność energetyczną.

Czytaj więcej: Własny magazyn energii – czy to się opłaca?

  • Zamiana ogrzewania i innych systemów w budynku na zasilane prądem

Korzystasz z kotła gazowego lub tego na ekogroszek? A może masz piecyk gazowy? To tylko kilka przykładów urządzeń, które można zamienić na te działające w oparciu o energię elektryczną. Każde z nich może być zasilane prądem z fotowoltaiki.

Największą niezależność energetyczną może Ci przynieść połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. To najwydajniejszy system podgrzewu wody i ogrzewania budynku oparty o OZE. Można go zasilać energią pozyskaną przez panele słoneczne – to rozwiązanie, które może doprowadzić do niemal bezkosztowego korzystania z prądu i systemu grzewczego. W dobie ciągłych podwyżek stawek energii może on być najlepszym wyjściem z sytuacji.

Sprawdź: Dom bez rachunków – czy to możliwe?

  • Zmiana „harmonogramu” używania pralki i zmywarki

Wolisz prać i włączać zmywarkę wieczorem lub w nocy? Takie rozwiązanie ma swoje zalety, jednak… nie pozwala Ci na zasilanie tych urządzeń bezpośrednio energią z fotowoltaiki. Przypomnijmy – jest ona produkowana wyłącznie w ciągu dnia. Dlatego warto zmienić swoje przyzwyczajenia i planować pranie oraz zmywanie i podobne prace domowe, gdy słońce świeci. W większości urządzeń możesz zaprogramować moment włączenia się cyklu – warto to zrobić, aby podnieść efektywność wykorzystania zielonej, darmowej energii!

Możesz również pomyśleć np. o instalacji klimatyzatora, inwestycję w stację ładowania pojazdu elektrycznego (jeśli korzystasz z auta hybrydowego lub elektrycznego) i innych, podobnych rozwiązaniach – dopasowanych do Twojego stylu życia oraz potrzeb i oczekiwań.

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zastanawiasz się, ile będzie Cię kosztować instalacja fotowoltaiczna i jakiej mocy systemu potrzebujesz? Zadzwoń lub napisz, aby uzyskać więcej informacji!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach