23.08.2021

Rozliczenia prosumentów: jakie zmiany od 2022 roku?

15 lat – to właśnie okres, przez który prosumenci uruchamiający fotowoltaikę do końca 2021 roku mają zagwarantowaną możliwość rozliczania nadwyżek prądu na zasadach net-meteringu. Pytanie jednak, co z tymi, którzy zdecydują się na własną minielektrownię słoneczną w 2022 roku? Mimo że pozostało jeszcze tylko kilka miesięcy… nadal do końca nie wiadomo. Zobacz, co zapowiada rząd i jak będzie wyglądała sytuacja opustów w najbliższym czasie.

Dlaczego to koniec net-meteringu?

W czerwcu 2021 roku na rynku fotowoltaiki nastąpiło prawdziwe trzęsienie ziemi. Zostało wywołane zapowiedzią Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczących zmiany systemu rozliczenia nadwyżek energii solarnej w przypadku instalacji prosumenckich. W czym rzecz? Otóż rząd zapowiedział odejście od systemu opustów w ramach tzw. net-meteringu i zastąpienie ich net-billingiem.

Niedługo później do laski marszałkowskiej wpłynął projekt zmian w systemie OZE, które oznaczałyby, że zamiast rozliczać nadprogramową energię z fotowoltaiki w ramach „barteru”, prosumenci mieliby ją odsprzedawać i rozliczać w ramach tzw. net-billingu.

Skąd potrzeba zmiany? Jak tłumaczył m.in. wiceminister Ireneusz Zyska, wynika to z ogromnego przyrostu mikroinstalacji PV, które mają generować zagrożenia sieciowe. Poza tym rząd wskazuje konieczność dostosowania rozwiązań w prawodawstwie polskim do prawa unijnego, a dokładniej m.in. do tzw. dyrektywy rynkowej.

Co dalej z rozliczeniami nadwyżek prosumenckich?

Zgłoszony projekt zmian w ustawie o OZE zakłada, że od 2022 roku prosumenci nie będą magazynować energii w sieci i odbierać jej bez dodatkowych opłat. Mają ją za to sprzedawać po cenie rynkowej. Warto przy tym wiedzieć, że do projektu wpłynęło już kilkaset poprawek, a opracowywane rozwiązania mają zachować jak najwięcej korzyści ekonomicznych dla prosumentów decydujących się na mikroinstalację. Trudno jest jednak przewidzieć, jaki będzie ostateczny kształt przepisów.

Czy to oznacza, że od 2022 roku inwestycja w fotowoltaikę będzie mniej opłacalna?

Na to pytanie jest trudno odpowiedzieć w stu procentach, choć warto wiedzieć, że istnieje wiele możliwości podniesienia opłacalności systemu PV. Kluczowe jest zwiększenie autokonsumpcji z fotowoltaiki – a więc ograniczenie do minimum ilości nadprogramowej energii wysyłanej do sieci. Nawet przy korzystaniu z net-meteringu traci się jej 20 lub 30%. Można też pomyśleć o wzbogaceniu systemu o własny magazyn energii, który zadziała na zasadzie podobnej do powerbanku do telefonu: zakumuluje nadprogramowy prąd i odda go, gdy będzie taka potrzeba. Te urządzenia już teraz są dostępne na rynku i pomagają znacznie zwiększyć niezależność energetyczną.

Czytaj więcej: Net-metering w praktyce: czy to się opłaca?

A jeżeli chcesz skorzystać z możliwości, jakie daje net-metering – pospiesz się. Na uruchomienie instalacji i podpisanie umowy z dystrybutorem masz czas do końca 2021 roku. Jeżeli dotrzymasz tych terminów, będziesz mógł korzystać z systemu opustów przez kolejne 15 lat. Skontaktuj się z nami, aby dobrać parametry systemu i wykonać instalację jeszcze na starych warunkach!

Warto sprawdzić:

06.04.2023

Audyt energetyczny „CZYSTE POWIETRZE” – po co wykonywać i ile to kosztuje?

06.04.2023

Świadectwa energetyczne – sprawdź czy musisz wykonać?

06.04.2023

Mój Prąd 5.0 – na co i ile dofinansowania można otrzymać?

09.02.2023

Grant OZE – dofinansowanie 50% dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na OZE

08.02.2023

Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze. Ile kosztuje?

06.02.2023

Dofinansowanie Mój Prąd 4.0 tylko do 31.03.2023!

31.01.2023

Czyste Powietrze 3.0 – pozyskaj nawet 136 200zł dofinansowania