20.09.2021

Pompy ciepła i fotowoltaika – ile można zaoszczędzić?

Prąd i ogrzewanie – wydatki na te cele spędzają sen z powiek wielu osobom, a zwłaszcza właścicielom domów jednorodzinnych. Zapewne słyszałeś, że sposobem na obniżenie rachunków jest inwestycja w odnawialne źródła energii, a dokładniej w fotowoltaikę i pompę ciepła. Ile jednak tak naprawdę można zaoszczędzić? Sprawdź to!

Dlaczego OZE to sposób na obniżenie rachunków?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo proste: odnawialne źródła energii są dostępne bezpłatnie, ponieważ mają naturalny charakter. Nie ponosisz kosztów „dostawy” promieniowania słonecznego czy ciepłą z powietrza, gruntu lub wody. Jedyne wydatki, które czekają Cię w związku z korzystaniem z nich, to te na technologię pozwalającą wykorzystać OZE do zasilania urządzeń elektrycznych czy ogrzewania.

Dlatego:

  • inwestycja, którą ponosisz, to jeden wydatek na długie dziesiątki lat (czas życia fotowoltaiki jest szacowany na ok. 30 lat i więcej, pompy ciepła – nawet na dłużej),
  • możesz liczyć na szeroką gamę dopłat i dofinansowań, które skracają czas zwrotu z inwestycji i obniżają początkowy koszt nawet o kilkadziesiąt procent,
  • po uruchomieniu dobrze zwymiarowanych instalacji niemal wcale nie musisz korzystać z zewnętrznych zasobów energii – a to oznacza drastyczne cięcia w wysokości rachunków za prąd i ciepło.

Czytaj więcej: Jak zmniejszyć koszty instalacji fotowoltaicznej?

O jakich jednak spadkach rachunków mowa? Sprawdźmy!

Fotowoltaika = rachunki za prąd niższe nawet o 95%!

Instalacja fotowoltaiczna produkuje darmowy prąd z energii słonecznej. Odpowiednio zwymiarowana, zaspokoi w pełni zapotrzebowanie energetyczne budynku. Jak to działa?

Panele słoneczne w miesiącach wiosennych i letnich produkują znacznie więcej energii niż jest potrzebne do bieżącej konsumpcji. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, powstałe nadwyżki prosumenci mogą magazynować w sieci elektroenergetycznej, a następnie odebrać na korzystnych zasadach net-meteringu. Mogą być też one przechowywane we własnych magazynach energii.

W efekcie nie masz potrzeby pobierania prądu z sieci – jeśli już, odbierasz swoje, wcześniej wysłane kilowatogodziny. Dlaczego więc mówi się, że rachunek za prąd może spaść nawet o 95%, a nie o 100%? Powód jest prosty: nadal uiszczasz opłaty związane z utrzymaniem przyłączenia do sieci i pokrewne. Jednak ich wysokość jest znikoma w porównaniu do opłat, które opłacasz obecnie – zwłaszcza, że ceny prądu ciągle rosną.

Pompa ciepła – ogrzewanie nawet za 0 zł!

Pompa ciepła pobiera energię z naturalnych zasobów: powietrza, gruntu lub wody, a następnie przetwarza ją tak, aby zasilała system ogrzewania w budynku. Można ją wykorzystać zarówno do zasilania systemu grzewczego (zwłaszcza w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym), jak i do podgrzewu ciepłej wody użytkowej – pod warunkiem wybrania właściwego urządzenia.

Warto wiedzieć, że pompa ciepła do pracy potrzebuje 75% energii z OZE i 25% energii elektrycznej. Dlatego, jeśli chcesz sobie zapewnić jej bezkosztową pracę, powinieneś połączyć tę instalację z fotowoltaiką. Panele solarne dostarczą darmowy prąd, przez co rachunek za ogrzewanie wyniesie 0 zł!

Ile zatem zaoszczędzisz? Przyjrzyj się obecnym wydatkom na prąd oraz ogrzewanie i policz, ile wydajesz rocznie. Zobacz, jak wiele pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni, jeśli zdecydujesz się na technologie OZE. A jeżeli potrzebujesz dokładniejszych wyliczeń, śmiało skontaktuj się z naszym zespołem. Przygotujemy dla Ciebie niezobowiązującą wycenę, która pozwoli realistycznie ocenić, jak szybko zwróci się ta inwestycja!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach