16.11.2021

Co to są panele glass-glass i jakie są ich zalety?

Podwójnie przeszklone panele fotowoltaiczne, tzw. glass-glass, to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Sięga po nie również evoEnergy. Zobacz, czym dokładnie są panele szkło-szkło, co wynika z zastosowania tej technologii i jakie korzyści można dzięki niej osiągnąć.

Panele fotowoltaiczne glass-glass: co to jest?

Aby zrozumieć, jak są skonstruowane panele typu „double-glass” lub, warto przypomnieć sobie, jak są zbudowane te standardowe. W największym skrócie: moduł fotowoltaiczny jest zbudowany z ogniw krzemowych, które są ze sobą połączone równolegle bądź (częściej) szeregowo. Cały moduł jest od spodu zabezpieczony folią elektroizolacyjną, a ogniwa – folią eva, która chroni macierz ogniw przed działaniem czynników zewnętrznych. Od frontu standardowy panel jest zabezpieczony szybą hartowaną o grubości ok. 2-3 mm. Jakie jest jej zadanie? To element wysoko przepuszczający światło, który zabezpiecza krzemowe ogniwa przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak również przed działaniem wilgoci czy szkodliwymi związkami chemicznymi.

A jak to wygląda w panelach glass-glass? Zgodnie z nazwą, są to konstrukcje z dwiema szybami: od frontu i od tyłu. To pomiędzy nimi znajdują się ogniwa krzemowe, otoczone folią poliolefinową. Od dołu panel wieńczy puszka przyłączeniowa.

Co daje zastosowanie dwóch szyb w modułach fotowoltaicznych?

Konstrukcje typu glass-glass są przede wszystkim znacznie bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne niż klasyczne panele. Chroniące ogniwa od dwóch stron, najczęściej 2-milimetrowe, szyby hartowane, które doskonale radzą sobie z typowymi czynnikami, które mogą zagrażać modułom. Trzeba pamiętać, że są one montowane na dachu, gdzie muszą stawić czoło wielu zagrożeniom.

Obecność szkła po obu stronach oznacza wyższą odporność na:

  • grube i ciężkie warstwy śniegu,
  • silne podmuchy wiatru,
  • gradobicia,
  • powstawanie mikropęknięć – gdy powstają, może się obniżyć wydajność paneli, a w ekstremalnych sytuacjach może powstać nawet łuk elektryczny, który będzie skutkować pożarem instalacji. Oczywiście ten ostatni scenariusz jest bardzo czarny i mało prawdopodobny, jednak można śmiało powiedzieć, że panele szyba-szyba mogą zwiększyć bezpieczeństwo instalacji.

Poza tym w większości przypadków panele glass-glass mają większą gwarancję uzysku. Podczas gry standardowe panele szyba-folia mają najczęściej do 25 lat gwarancji, w przypadku omawianych modeli jest to zazwyczaj minimum 30 lat lub więcej. A to najlepszy dowód na ich wysoką jakość oraz niezawodność.

Czytaj więcej: Rodzaje paneli fotowoltaicznych – jakie wybrać?

Czy panele szyba-szyba to to samo co panele bifacial?

Panele szyba-szyba są często utożsamiane z modelami dwustronnymi, a więc takimi, które przyjmują promieniowanie słoneczne od frontu i od spodu. Tymczasem te pojęcia nie są ze sobą jednoznaczne! Owszem panele glass-glass mogą być jednocześnie modelami „bifacial”, ale nie muszą. Niemniej jednak tego typu rozwiązania, zwłaszcza w wersji bezramkowej, są wybierane ze względów funkcjonalnych i estetycznych do tworzenia tarasów oraz wiat fotowoltaicznych. Można z nich wykonać elegancki dach takiej konstrukcji, który jednocześnie będzie generował promieniowanie elektryczne i przepuszczał światło do wnętrza.

Na czym polega działanie modułów bifacial? To panele, w których promienie słoneczne mogą docierać do ogniw krzemowych z dwóch stron. Jak to wygląda w praktyce?

  • Podobnie jak w panelach z jedną szybą, największa ilość promieniowania słonecznego pada na moduły PV od frontowej strony – to promieniowanie bezpośrednie.
  • Dodatkową dawkę promieniowania rozproszonego ogniwa otrzymują od spodu, kiedy światło słoneczne odbije się od podłoża i padnie na dolną taflę szkła. Najlepiej, gdy podłoże jest jasne – w szczególności białe. To zmaksymalizuje ilość odbijanego w stronę spodu modułów światła.

Zastosowanie takiego rozwiązania konstrukcyjnego pozwala znacząco zwiększyć efektywność działania paneli – pod warunkiem, że instalacja fotowoltaiczna zostanie prawidłowo wykonana. Zapewniają również oszczędność miejsca na dachu oraz lepszy przepływ powietrza. Mogą też być wykorzystane do tworzenia nietypowych konstrukcji, takich jak ekrany dźwiękochłonne.

Trzeba jednak pamiętać, że to nie rozwiązanie w każdej sytuacji – decyzja o tym, czy mają zostać zastosowane panele glass-glass jedno- czy dwustronne powinna być podyktowana warunkami technicznymi na konkretnej posesji. Cel jest jeden: dobrane rozwiązanie powinno być maksymalnie opłacalne finansowo i zapewniać optymalną wydajność produkcji energii. Chcesz zainwestować w panele typu glass-glass i zastanawiasz się, czy to dobre rozwiązanie? Skontaktuj się z naszymi specjalistami! Przeanalizujemy Twoje potrzeby i rozwiejmy wątpliwości w tym zakresie! Zadbamy o to, aby Twoja instalacja PV była stabilna, korzystna finansowo i zapewniła dostęp do odpowiedniej ilości darmowej energii elektrycznej!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach