25.11.2021
Działalność dużej firmy wiąże się zazwyczaj z potężnymi wyzwaniami energetycznymi. Z roku na rok są one coraz większe z powodu rosnących cen prądu i pojawienia się dodatkowych opłat, np. mocowej. Rozwiązaniem, które może pomóc zoptymalizować koszty energii elektrycznej jest inwestycja w fotowoltaikę. Jaki system najlepiej wybrać? Oto możliwe scenariusze.
Mikroinstalacja dla dużej firmy to za mało
O inwestycjach w fotowoltaikę, także dla firm, najczęściej mówi się w kontekście mikroinstalacji, tych o mocy do 50 kWp. Nie ma się czemu dziwić – postawienie na system o takiej mocy maksymalnej pozwala uzyskać status prosumenta. Gwarantuje on (do 1 kwietnia 2022 roku) możliwość korzystania z net-meteringu, a zatem korzystnego systemu rozliczania nadwyżek z fotowoltaiki.
Jednak dla dużego przedsiębiorstwa o rozbudowanej infrastrukturze tak niewielka instalacja będzie kroplą w morzu potrzeb i nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Tu trzeba postawić na inwestycję na większą skalę. Pytanie jednak: na jaką.
Po co dużej firmie fotowoltaika?
Podstawowy cel inwestycji w instalację fotowoltaiczną dla dużej firmy to oczywiście obniżenie wydatków na energię. Takie rozwiązanie może zostać zarekomendowane np. po audycie energetycznym. I rzeczywiście – dobrze dopasowana do potrzeb zakładu fotowoltaika przyniesie wyraźne oszczędności, idące rocznie nawet w setki tysięcy złotych lub więcej. Dlatego w długofalowej perspektywie jest to bardzo korzystne rozwiązanie.
To jednak nie wszystko! Warto także pamiętać, że:
Stąd też, mimo że to przedsięwzięcie na dużą skalę, warto je rozważyć.
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej dla dużego przedsiębiorstwa?
Duże przedsiębiorstwo – zwłaszcza o profilu przemysłowym – oznacza bardzo wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Stąd też warto dobrze przemyśleć to, w jakim zakresie zaspokoi się je zieloną energią z fotowoltaiki oraz czy przedsiębiorstwo planuje też odsprzedaż nadwyżek.
Podstawowe scenariusze do wyboru są trzy:
To przedsięwzięcie najbardziej kosztowne, a zarazem wymagające pod względem formalnym. Warto wiedzieć, że na uruchomienie systemu PV o mocy powyżej 500 kWp jest potrzebna koncesja URE. Jej uzyskanie wymaga dopełnienia wielu obowiązków prawnych, a także cierpliwości. Procedury związane z uruchomieniem farmy fotowoltaicznej mogą potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Dlatego to rzadko wybierane rozwiązanie – chyba że dla czysto inwestycyjnych celów.
Czytaj więcej: Farma fotowoltaiczna: koszty i zyski
To rozwiązanie, które może przełożyć się na najwyższe oszczędności długofalowe, ale jednocześnie również kosztowne i często wymagające uzyskania koncesji.
Oznacza to mniejszą moc instalacji PV oraz to, że nie zaspokoi ona większości potrzeb energetycznych firmy. Pozwoli jednak w znacznym stopniu ograniczyć wydatki na prąd relatywnie małym kosztem. W takiej sytuacji najczęściej wystarczająca będzie mała instalacja, dostępna bez koncesji i tańsza niż duże farmy fotowoltaiczne.
To właśnie ten trzeci scenariusz jest najchętniej wybierany przez przedsiębiorstwa. Ty również chcesz sprawdzić, jakie są Twoje opcje inwestycyjne i podjąć najtrafniejszą decyzję? Skontaktuj się z nami, a wspólnie przeanalizujemy możliwe rozwiązania!
29.04.2022
26.04.2022
21.04.2022