25.11.2021

Inwestycja w fotowoltaikę dla dużych firm: możliwe scenariusze oraz ich wady i zalety

Działalność dużej firmy wiąże się zazwyczaj z potężnymi wyzwaniami energetycznymi. Z roku na rok są one coraz większe z powodu rosnących cen prądu i pojawienia się dodatkowych opłat, np. mocowej. Rozwiązaniem, które może pomóc zoptymalizować koszty energii elektrycznej jest inwestycja w fotowoltaikę. Jaki system najlepiej wybrać? Oto możliwe scenariusze.

Mikroinstalacja dla dużej firmy to za mało

O inwestycjach w fotowoltaikę, także dla firm, najczęściej mówi się w kontekście mikroinstalacji, tych o mocy do 50 kWp. Nie ma się czemu dziwić – postawienie na system o takiej mocy maksymalnej pozwala uzyskać status prosumenta. Gwarantuje on (do 1 kwietnia 2022 roku) możliwość korzystania z net-meteringu, a zatem korzystnego systemu rozliczania nadwyżek z fotowoltaiki.

Jednak dla dużego przedsiębiorstwa o rozbudowanej infrastrukturze tak niewielka instalacja będzie kroplą w morzu potrzeb i nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Tu trzeba postawić na inwestycję na większą skalę. Pytanie jednak: na jaką.

Po co dużej firmie fotowoltaika?

Podstawowy cel inwestycji w instalację fotowoltaiczną dla dużej firmy to oczywiście obniżenie wydatków na energię. Takie rozwiązanie może zostać zarekomendowane np. po audycie energetycznym. I rzeczywiście – dobrze dopasowana do potrzeb zakładu fotowoltaika przyniesie wyraźne oszczędności, idące rocznie nawet w setki tysięcy złotych lub więcej. Dlatego w długofalowej perspektywie jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

To jednak nie wszystko! Warto także pamiętać, że:

  • dostępne są różne formy zachęt finansowych na inwestycje w fotowoltaikę dla firm – można uzyskać je np. w ramach dotacji z funduszy unijnych,
  • można ubiegać się o finansowanie w ramach pożyczek oraz leasingu na fotowoltaikę na preferencyjnych warunkach – w efekcie inwestycja nie obciąży bieżącego budżetu firmy, a będzie związana ze stałym, bezpiecznym wydatkiem,
  • to rozwiązanie proekologiczne – jego wdrożenie pozytywnie wpłynie na wizerunek przedsiębiorstwa.

Stąd też, mimo że to przedsięwzięcie na dużą skalę, warto je rozważyć.

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej dla dużego przedsiębiorstwa?

Duże przedsiębiorstwo – zwłaszcza o profilu przemysłowym – oznacza bardzo wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Stąd też warto dobrze przemyśleć to, w jakim zakresie zaspokoi się je zieloną energią z fotowoltaiki oraz czy przedsiębiorstwo planuje też odsprzedaż nadwyżek.

Podstawowe scenariusze do wyboru są trzy:

  1. inwestycja w bardzo dużą instalację PV i zarabianie na dystrybucji energii

To przedsięwzięcie najbardziej kosztowne, a zarazem wymagające pod względem formalnym. Warto wiedzieć, że na uruchomienie systemu PV o mocy powyżej 500 kWp jest potrzebna koncesja URE. Jej uzyskanie wymaga dopełnienia wielu obowiązków prawnych, a także cierpliwości. Procedury związane z uruchomieniem farmy fotowoltaicznej mogą potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Dlatego to rzadko wybierane rozwiązanie – chyba że dla czysto inwestycyjnych celów.

Czytaj więcej: Farma fotowoltaiczna: koszty i zyski

  • inwestycja w instalację, która pozwoli zrównoważyć koszt nabywanej oraz sprzedawanej energii

To rozwiązanie, które może przełożyć się na najwyższe oszczędności długofalowe, ale jednocześnie również kosztowne i często wymagające uzyskania koncesji.

  • dobór takiej mocy instalacji, aby osiągnąć poziom autokonsumpcji 100%

Oznacza to mniejszą moc instalacji PV oraz to, że nie zaspokoi ona większości potrzeb energetycznych firmy. Pozwoli jednak w znacznym stopniu ograniczyć wydatki na prąd relatywnie małym kosztem. W takiej sytuacji najczęściej wystarczająca będzie mała instalacja, dostępna bez koncesji i tańsza niż duże farmy fotowoltaiczne.

To właśnie ten trzeci scenariusz jest najchętniej wybierany przez przedsiębiorstwa. Ty również chcesz sprawdzić, jakie są Twoje opcje inwestycyjne i podjąć najtrafniejszą decyzję? Skontaktuj się z nami, a wspólnie przeanalizujemy możliwe rozwiązania!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach