09.12.2021
Najważniejszą zaletą z korzystania z fotowoltaiki dla firm jest obniżenie wydatków ponoszonych na prąd, którego ceny drastycznie rosną. To jednak nie jedyna korzyść finansowa, jaką można czerpać z inwestycji w tę technologię OZE. Możliwe jest również wpisanie jej w koszty uzyskania przychodu przedsiębiorstwa. Zobacz, na jakie dokładnie ulgi możesz liczyć i w jaki sposób z nich skorzystać.
Czy fotowoltaika to koszt uzyskania przychodu firmy?
Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, warto przypomnieć, czym w ogóle są koszty uzyskania przychodu firmy. Zgodnie z definicją, są to wszystkie racjonalne, uzasadnione wydatki, które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jak zatem widać, jest to bardzo szerokie, a co za tym idzie pojemne pojęcie. Czy zatem wpisuje się w nie fotowoltaika? Jak najbardziej tak!
Przedsiębiorstwo, które zdecydowało się na montaż instalacji fotowoltaicznej, może wpisać tę inwestycję w koszty uzyskania przychodu. Odliczenia mogą przyjąć aż trzy formy – choć wiele zależy od skali prowadzonej działalności, jak również wybranego sposobu finansowania fotowoltaiki. Dostępne są:
Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim tym formom zachęt podatkowych.
Jak amortyzować fotowoltaikę i kto może tego dokonać?
Jednorazowy odpis amortyzacyjny, bo o nim mowa, jest dostępny dla małych i średnich firm, a więc tych, które osiągają roczne przychody w wysokości do 2 mln euro. A z czym dokładnie się wiąże?
Instalacja fotowoltaiczna, podobnie jak wszelkie inne urządzenia i sprzęty, z biegiem lat traci na wartości. Fakt ten jest podstawą do uzyskania odliczenia od podatku. Jest ono naliczane jednorazowo.
Uwaga! Warto przy tym pamiętać, że:
Zwrot VAT za fotowoltaikę
Fotowoltaika dla firm jest objęta 23-procentowym podatkiem VAT. Jednak przedsiębiorstwa, które mają status płatnika VAT, mogą odliczyć naliczony z tego tytułu podatek. Jak to zrobić? Warunki są proste:
Tylko tyle potrzeba, aby odliczyć uiszczony podatek VAT, a w efekcie znacząco zmniejszyć wydatek początkowy na instalację PV.
Odliczenie kosztów ponoszonych z tytułu leasingu fotowoltaiki
Jeśli Twoja firma zdecydowała się na montaż fotowoltaiki w ramach leasingu, wydatki ponoszone z tego tytułu mogą być wliczone w koszty uzyskania przychodu. Jak dokładniej? Wszystko zależy od tego, czy w grę wchodzi leasing operacyjny, czy finansowy.
Przy leasingu finansowym przedsiębiorca może wpisać w koszty amortyzację instalacji, ewentualne koszty eksploatacyjne (np. związane z myciem paneli fotowoltaicznych), jak również odsetkową część raty uiszczanej z tytułu leasingu.
Przy leasingu operacyjnym przedsiębiorca może wpisać w koszty część kapitałową i odsetkową raty, jak również opłaty poniesione z tytułu leasingu oraz koszty eksploatacji instalacji.
Czytaj więcej: Jak sfinansować fotowoltaikę dla firmy?
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat możliwych odliczeń podatkowych z tytułu korzystania z fotowoltaiki w firmie, skontaktuj się z naszymi doradcami. Dla dużych firm mamy również rozwiązanie, które pozwoli zrealizować inwestycję w system PV za 1 zł. Zapraszamy do kontaktu!
06.04.2023
06.04.2023
06.04.2023
09.02.2023
08.02.2023
06.02.2023
31.01.2023