13.01.2022

Panele bifacial – co to jest?

Rozwój technologii fotowoltaicznych przyspiesza z roku na rok. Na rynku pojawiają się coraz to nowocześniejsze rozwiązania. Takie, które pozwalają pozyskiwać energię ze słońca wydajniej niż kiedykolwiek. Jedną z ciekawych propozycji są panele fotowoltaiczne bifacial. Zastanawiasz się, co to jest i czym takie moduły różnią się od „zwykłych”? Wyjaśniamy.

Panele bifacial – czym są?

Panele bifacial to inaczej panele dwustronne. Co to oznacza? „Klasyczny” panel fotowoltaiczny jest wyeksponowany na działanie światła słonecznego z jednej strony. To wpływa oczywiście na sposób jego ustawienie względem słońca, a także na jego wydajność.

Panele bifacial mają „aktywne” obie strony – mogą więc przetwarzać energię słoneczną zarówno od „wierzchu”, jak i od „spodu”. To możliwe, ponieważ z tyłu nie ma folii ochronnej, a najczęściej przezroczysta szyba.

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych bifacial?

Chociaż ogólna zasada działania paneli bifacial jest taka sama, bez względu na rodzaj konstrukcji, to powstało kilka ich typów. Można wyróżnić modele z ogniwami takimi jak:

  • heterozłącze krzemowe – w tych modelach ogniwa powstają przy wykorzystaniu cienkich warstw krzemu amorficznego,
  • p-PERC,
  • n-PERC.

Warto przy tym podkreślić, że nie wszystkie panele fotowoltaiczne, które od „spodu” mają zamontowaną taflę szkła, są modelami typu bifacial. Jednak standardowe modele szyba-szyba (glass-glass) również przynoszą użytkownikowi wiele korzyści. Dlatego stosujemy je w instalacjach wdrażanych przez evoEnergy.

Dowiedz się więcej: Co to są panele glass-glass i jakie są ich zalety?

Co dają panele bifacial?

„Dwustronność” oznacza, że panele fotowoltaiczne typu bifacial są znacznie bardziej wydajne niż standardowe moduły. O ile dokładnie? Wbrew pozorom… nie o 50%, jak można by się spodziewać. Badania pokazały, że jest to maksymalnie wartość ok. 25%.

Wiele zależy też od tego:

  • jak wykonana jest konstrukcja, a zatem to, czy panele obracają się wraz ze zmianą położenia słońca na niebie, czy są umieszczone statycznie,
  • w jakim kierunku są ustawione – zasady są inne niż w przypadku standardowych paneli jednostronnych. Nadal najkorzystniejszy jest kierunek południowy, ale można też je ulokować pionowo, aby powierzchnia paneli była skierowana na wschód i zachód, lub też na trackerze, żeby poruszały się w ciągu dnia.

To ostatnie rozwiązanie jest oczywiście najbardziej kosztowne i raczej nie skorzystają z niego odbiorcy domowi.

Istotne jest również miejsce zamontowania paneli słonecznych bifacial. I nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestie wyboru kierunku, w którym będą one zwrócone czy przestrzeni na połaci dachowej. Bardzo ważne jest to, czy w pobliżu znajdą się elementy, które dodatkowo odbiją promienie słoneczne. Najlepsze parametry współczynnika albedo (czyli obrazującego zdolność odbijania światła) mają białe „tła” – np. pomalowany na ten kolor beton, białe pokrycie dachowe, specjalna membrana dachowa czy żwir w tym kolorze. A to stwarza dodatkowe wyzwania logistyczne.

Czy panele bifacial opłacają się użytkownikowi domowemu?

Jak widzisz, panele bifacial mają zalety, ponieważ pozwalają uzyskać odpowiednią wydajność systemu z mniejszej powierzchni zajętej przez moduły. Pojawia się jednak pytanie, czy to obecnie rozwiązanie odpowiednie dla domów jednorodzinnych. Odpowiedź? Warto je rozważyć, jeśli planujesz np. stworzenie tzw. wiaty fotowoltaicznej. Gdy panele „zastąpią” tradycyjny dach (a dokładniej jego część), użycie tych dwustronnych może być opłacalne.

Jednak w przypadku standardowej instalacji domowej wydawanie dodatkowych środków na technologię bifacial może być nieuzasadnione. Lepiej zainwestować w wysokiej jakości moduły monokrystaliczne typu glass-glass.

Chcesz wiedzieć więcej o tej technologii i poznać oszczędności, które przyniesie Ci fotowoltaika? Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o dostępnych rozwiązaniach!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach