29.03.2022

Fotowoltaika dla prosumentów – nowe zasady od 1.04.2022 r.

1 kwietnia 2022 roku to dzień, w którym kończy się w Polsce era net-meteringu dla prosumentów. System, który na przestrzeni ostatnich lat zachęcił do inwestycji w fotowoltaikę dziesiątki tysięcy klientów, odchodzi do lamusa. W jego miejsce pojawia się net-billing. Czym dokładniej jest ten system i jak będą wyglądały rozliczenia? Wyjaśniamy.

Net-billng: co to jest? Odpowiadamy na najczęstsze pytania

Net-billing to nowy system rozliczania nadwyżek prądu produkowanych przez prosumenckie instalacje fotowoltaiczne. Zastępuje on wcześniejsze zasady, czyli net-metering. A oto odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z tym systemem.

Czytaj też: Jak oszczędzać prąd?

Czy net-billing sprawia, że nie będzie można już przekazywać nadprogramowej energii do sieci?

Absolutnie nie! Od razu uspokajamy: możliwość rozliczania nadprogramowej energii, którą wyprodukuje Twój system PV, nie znika! Nadal możesz przekazywać je do zakładu energetycznego, licząc z tego tytułu na rekompensatę.

Czy net-billing obowiązuje wszystkich prosumentów?

Również nie. Jeżeli dokonałeś kompletnego i poprawnego zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji do 31.03.2022 r., dla Ciebie nic się nie zmienia. Osoby, które przyłączyły się do sieci i zaczęły produkowanie zielonej energii przed tym momentem, nadal mogą liczyć na korzystanie z rozliczeń prosumenckich na starych, dobrze znanych zasadach (przypomnijmy: zgodnie z net-meteringiem, za każdą wysłaną do sieci 1 kWh energii możesz odebrać 0,8 lub 0,7 kWh, w zależności od mocy instalacji)

Jak będzie wyglądała fotowoltaika po nowemu?

Net-biling zastępuje net-metering. Ta zasada rozliczania energii z fotowoltaiki, podobnie jak poprzednia, dotyczy prosumentów. Do tej grupy zaliczają się osoby prywatne, gospodarstwa rolne oraz firmy, które decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp.

W przeciwieństwie do net-meteringu, przy net-billingu zasady różnią się w zależności od mocy instalacji. Zgodnie z nowymi „regułami gry”:

  • prosument ma możliwość przekazania nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną do sieci – odsprzedaje ją zakładowi energetycznymi na warunkach rynkowych;
  • stawka uzyskiwana za przesyłany prąd nie będzie stała, a uzależniona od aktualnych warunków rynkowych – to dobra wiadomość, ponieważ należy pamiętać, że ceny energii elektrycznej regularnie wzrastają. Zatem rosnąć będzie też zwrot otrzymywany z tytułu przekazanych nadprogramowych kilowatogodzin,
  • pieniądze ze sprzedaży energii z fotowoltaiki nie będą przelewane na konto prosumenta, ale przekazywane do specjalnego depozytu – zgromadzone tam środki posłużą przy rozliczeniach rachunków za energię z sieci. To sprawi, że w miesiącach jesienno-zimowych, gdy będzie konieczne pobranie prądu z zakładu energetycznego, kwota do zapłaty nadal będzie niewygórowana.

Warto również pamiętać, że środki uzyskane z tytułu sprzedaży energii elektrycznej do sieci nie podlegają podatkom VAT ani PIT. „Normalnie” są za to opodatkowane opłaty za prąd pobierany z sieci – prosumentów obowiązują takie same stawki jak innych klientów. Są one uzależnione m.in. od wybranej taryfy energetycznej.

Czy net-billing obowiązuje już od 1.04.2022 r.?

Nie. Pierwsze trzy miesiące po zmianie systemu są traktowane jako przejściowe. W tym okresie nowi prosumenci będą rozliczani „po staremu”, czyli zgodnie z net-meteringiem. Net-billing oficjalnie wejdzie w życie w czerwcu i to dopiero od tego miesiąca będą prowadzone „pieniężne” rozliczenia środków.

Czy net-billing jest mniej opłacalny od net-meteringu?

Pojawiło się wiele głosów mówiących o tym, że net-billing będzie mniej korzystny dla prosumentów niż poprzedni system rozliczeń. Jak jednak będzie w praktyce? Chociaż na pierwszy rzut oka można oczekiwać nieco dłuższego czasu zwrotu z inwestycji w system PV, korzyści czerpane z nowego modelu mogą być większe niż się spodziewano.

Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że ceny prądu rosną, i to w dużym tempie. Wpływają na to inflacja, obecna, niestabilna sytuacja geopolityczna czy wymogi związane ze zwiększeniem udziału OZE w miksie energetycznym w Unii Europejskiej. Podnoszące się stawki za energię sprawiają, że… nawet na nowych warunkach stosunek wartości energii sprzedanej do kupionej staje się coraz korzystniejszy. Zdaniem wielu, obecne stawki wskazują na jego zbliżenie się do „starego” poziomu, znanego z net-meteringu.

Poza tym warto pamiętać o tym, że prąd wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną nadal jest darmowy – bez względu na system rozliczeń. Jeśli więc Twój system zostanie prawidłowo zwymiarowany, a także postarasz się o zwiększenie autokonsumpcji i dobranie dobrej taryfy energii – nadal możesz liczyć na wyraźne oszczędności. I to na lata!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, ile zyskasz dzięki fotowoltaice na nowych zasadach? Skontaktuj się z nami, aby zwiększyć swoją niezależność energetyczną!

Warto sprawdzić:

06.04.2023

Audyt energetyczny „CZYSTE POWIETRZE” – po co wykonywać i ile to kosztuje?

06.04.2023

Świadectwa energetyczne – sprawdź czy musisz wykonać?

06.04.2023

Mój Prąd 5.0 – na co i ile dofinansowania można otrzymać?

09.02.2023

Grant OZE – dofinansowanie 50% dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na OZE

08.02.2023

Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze. Ile kosztuje?

06.02.2023

Dofinansowanie Mój Prąd 4.0 tylko do 31.03.2023!

31.01.2023

Czyste Powietrze 3.0 – pozyskaj nawet 136 200zł dofinansowania